ČeskyEnglishDeutsch

Kde nás najdete

Mapa

Palackého 1033/24
412 01 Litoměřice
Tel./fax: 416 731 941
E-mail: sabotinov@chrapani.cz

Objednávací doba
Úterý 8-12 h
Středa 8-12 h
Čtvrtek 8-13 h

Léčba chrápání

Obrázek ústDonedávna se chrápání považovalo pouze za zvukový fenomén se sociálním a psychickým efektem ve společnosti a v rodinném kruhu. Velice známá a pro někoho i velice trapná situace se opakuje jak doma, tak i na služební cestě. Na jedné straně je rušeno okolí, ale na straně druhé trpí nemile i samotný aktér. Jednodušší a okamžité řešení je probudit, zatřást, zapískat, zamlaskat, ale když se to musí opakovat vícekrát za noc, co máme z tohoto spaní ? Vynálezci se pustili do práce a vyrobili přes tisíc pomůcek, ale málokterá z nich pomohla a zároveň byla snesitelná.

V posledních 25-30 letech se ale zjistilo, že chrápání může být i signál větších zdravotních problémů. Vezmeme-li v úvahu, že ve věku 35-65 let chrápe 24% mužů a 8% žen, nemůže nás překvapit obrovský zájem a velká snaha odborných kruhů najít konkrétní jisté řešení. Bylo zjištěno, že chrápání je součástí poruch spánku a tak v posledních 25 letech byly vytvořeny odborné asociace zabývající se tímto problémem.

Podle jedné z nich - American Sleep Disorder Asossiation, můžeme poruchy spánku rozdělit na 3 stupně:

I. Chrápání jako zvukový fenomén s nadměrným vdechovým úsilím. Takzvané "čisté" chrápání je pouze sociálním problémem, ale může být příčinou určitého procenta rozvodů. Klasifikuje se jako rovnoměrné a explozivní. Nedostatečný spánek díky explozivnímu chrápaní vede k druhému stupni.

II. Denní ospalost s tendencí k mikrospánku. Vyznačuje se jako denní únava, nervozita a podrážděnost.

III. Spánek s apnoickými pauzami tj. pacient přestává dýchat a dělá pauzu delší než 5-6 sekund. Čím je pauza delší a čím je počet pauz větší, tím je vliv na zdravotní stav závažnější. Tato pauza je předstupněm poruch krevního tlaku a ischemické choroby srdeční. Tato porucha má taktéž podíl na impotenci, bolestech hlavy, náhlých příhodách mozkových.

Před zákrokemVnímáme-li chrápání jako první stupeň popsaných poruch, je logické, že úsilím odborníků je najít příčiny chrápání a tak i přerušit možnost přechodu do poruch se závažnějšími zdravotními problémy.

Zjistilo se, že mezi hlavní příčiny patří neprůchodnost horních cest dýchacích buď jako samostatný problém, anebo kombinovaný s nadváhou.

Pro stanovení diagnózy je proto nezbytné odborné a rozsáhlé ORL vyšetření optikou.

Po zákrokuPokud je problém v nosní neprůchodnosti, provádějí se klasické operace septa nosního(septoplastika),nebo RFIT/radiofrekvenční termoterapie) nosních sliznic. Septoplastika vyžaduje celkovou anestézii,2-3 dny hospitalizaci a 2 týdny neschopnosti. Výkon je hrazený ZP. RFIT nosních sliznice je ambulatní výkon v lokální anestézii a trvá celkem 10 min. Pokud je příčina v nadměrně zvětšených krčních mandlích je možné vybrat buď odstranění krčních mandli(TE), nebo RFIT(radiofrekvenční termoterapie). TE je výkon v celkové anestezii,4 dny hospitalizace a 2 týdny neschopnost-je hrazený ZP. RFIT krčních mandli je ambulantní výkon v lokální anestézii a trvající cca 5 min. V případě nadváhy a obezity je potřebná redukce váhy. Avšak jestliže je problém v měkkém patře, provádí se korekce buď klasickým způsobem, nebo v posledních 20 letech i laserem,anebo RFIT(radiofrekvenční termoterapie) měkkého patra. Výběr druhu operace záleží na výsledky komplexního vyšetření a možnosti a technické vybavenosti operatéra.

Přednosti a nedostatky korekce měkkého patra laserem nebo RFIT s proCUT skalpelem jsou:

Stačí se jenom obrátit na správného odborného lékaře.

Tento zákrok provádíme již od 6 ledna 1997, a tak můžeme s jistotou tvrdit, že jsme jej začali praktikovat jako první v ČR. Ke dni 1.1.2016 přitom máme již více než 1500 spokojených zákazníků. Od 1.1.2016 provádíme laserové výkony na základě spolupráce se společností Beauty Pro s.r.o., a to za použití CO2 laseru typu Fraxis (prémiový vysokovýkonný laser).

 
© 2008-2018 ORL Ordinace Sabotinov s.r.o., IČ: 22794239, Sadová 337/4, 412 01 Litoměřice - Pokratice. Korporace zapsána v OR vedeném KS v Ústí nad Labem pod sp. zn. C 31668. | Všechna práva vyhrazena. [CNW:Counter]
ETORA